مقالات

مقالات خرید و فروش ویلا در شمال

انواع سند ملکی رایج در خرید و فروش ملک در شمال

انواع سند ملکی رایج در خرید و فروش ملک در شمال
خیلی از شما عزیزان برای خرید ملک در اقسی نقاط کشور احتمالا اقدام کرده اید و با انواع و اقسام روش های فروش ملک مواجه شدید. در این مطلب، می خواهیم در ارتباط با روشهای مختلف فروش ملک در شمال صحبت کنیم تا زمانیکه شما عزیزان جهت خرید یا فروش ملک به شمال تشریف آوردید،آشنایی لازم را با این مسائل داشته باشید. در ادامه سندهای ملکی مختلفی که در شمال رایج می باشد را خدمتتان شرح می دهیم.
Related image
۱)سند شش دانگ (سند رسمی): سند شش دانگ کامل ترین و معتبرترین نوع سند می باشد. منظور از سند عرصه، سند زمین بوده و منظور از سند اعیان، سند ساختمان یا بنا می باشد. شما برای درخواست سند عرصه و اعیان هم می توانید از طریق قانونی اقدام نمایید که این کار از طریق اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان مربوطه انجام می شود. همچنین سند شش دانگ می تواند به صورت سند تک برگ و یا سند دفترچه ای باشد.  سند دفترچه ای هم در هنگام انتقال سند و یا قبل آن هم می تواند به سند تک برگ تبدیل شود.
Related image
۲)سند مشاع
سند مشاع به صورت شش دانگ نمی باشد و در این نوع از سندها، شما ملک را به صورت سهمی از کل سند(قدرالسهمی) یا بعبارتی به صورت مشاعی خریداری می نمایید. بعنوان مثال سند کل یک زمین ۵۰۰۰ متر مربع می باشد و شما یک قطعه تفکیکی به اندازه ۳۰۰ متر مربع از آن خریداری نمودید. سند تک برگ مشاع بصورت ۳۰۰ قدرالسهم از ۵۰۰۰ متر سند کلی به نام شما می گردد. یکی از دغدغه هایی که بعضی از مشتریان در ارتباط با این نوع سند دارند این است که می گویند وقتی سند به صورت مشاع یا قدرالسهم باشد دقیقا موقعیت جغرافیایی ملک مشخص نمی گردد،که البته این موضوع جای نگرانی ندارد چرا که بیشتر زمین های شمال،سند آنها به این صورت می باشد و شما می توانید قبل از اینکه سند را به نام خود بنمایید ابتدا ملک را قولنامه نمایید و کلیه مشخصات جغرافیایی ملک مد نظر را توضیح دهید و نقشه تفکیکی ملک را هم دریافت نمایید و شماره پلاک زمین یا ویلای مورد نظر را هم در قولنامه ذکر نمایید و سپس اقدام به انتقال سند نمایید.
البته سند مشاعی هم قابل تبدیل به سند ششدانگ می باشد و چنانچه همه مالکین یک مجموعه، که سند مشاعی دارند با هم برای سند ششدانگ هماهنگ شوند و رضایت انجام این کار را بدهند میتوانند برای هر قطعه بصورت جداگانه سند ششدانگ اخذ نمایند.
Related image
۳)سند جنگل جلگه ای: این نوع از سند را ممکن است خیلی شنیده باشید و اکثر شهرک های برند،زیبا و پای جنگل،شهرک هایی با سند جنگل جلگه ای می باشند. اخیرا قانون، اجازه تفکیک زمین های جنگل جلگه ای بزرگ را نمی دهد و برای شهرک سازی این نوع از زمین ها مشکلاتی وجود دارد. ولی شهرک هایی که قبلا اجازه تفکیک گرفته بودند برای ساخت و ساز مشکلی ندارند. فرق زمین با سند جنگل جلگه ای و زمین های دیگر این است که به استثنای بعضی از زمین های جنگلی که تغییر کاربری ۲۰درصدی از سازمان گردشگری و توریستی گرفته اند،بقیه زمین ها مجوز ساخت و یا پایان کار جهت ساخت،به آنها تعلق نمی گیرد. و شما پس از ساخت بنا، بصورت آزاد می توانید امتیازات آب،برق و گاز را خریداری نمایید.این نوع از زمین ها و یا شهرک ها(جنگل جلگه ای) اکثرا بصورت هیات مدیره ای، اداره می شوند و قوانین مربوط به خرید و فروش و یا ساخت و ساز، بیشتر زیر نظر هیات مدیره شهرک انجام می شود. همچنین تمامی امتیازات آب،برق و گاز در شهرک هایی از این نوع، در کنار هر قطعه زمین مورد نظر موجود می باشد و شما فقط حق کنتور و امتیاز آن را می پردازید.
Image result for ‫سند شورایی‬‎
۴)سند شورایی
سند شورایی عبارتی است که احتمالا بیش از هر نوع سند دیگری با آن مواجه بودید و بیشتر در شمال کشور این عبارت رایج می باشد.البته اصطلاحا به عنوان سند شورایی تلقی می شود و تعریف دقیق آن به شرح زیر می باشد.در واقع پس از انتخاب ویلا و یا زمین و نوشتن قولنامه در املاک مورد نظر و اخذ کد رهگیری از املاک، قولنامه یا قرارداد خرید یا فروش ملک را به دفتر دهیاری و شورای اسلامی روستای مدنظری که ملک در آن واقع شده، جهت مهر دهیاری و امضای اعضای شورای آن محل انتقال می دهید و بابت این مسئله ۱% از کل ثمن معامله را دفتر شورا و دهیاری از شما اخذ کرده و به تایید می رساند.در ادامه نیز همین قولنامه ای را که مهر و امضای شورا و دهیاری را دارد، می توانید جهت اخذ سند شش دانگ استفاده نمایید.

 

تماس با مدیر سایت : دکتر امامی 09113900963

دیدگاهتان را بنویسید